Gitar-tr.com Reklam Vermek için Tıklayınız...

Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gitarist
 Gitar-tr.com FORUM : Gitarist
Konu Konu: klasik gitar hakkinda sorularim Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Mesaj << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
medikal
Yeni Üye
Yeni Üye

Ülke: Turkiye
Aktif Durum: Pasif
Gönderilenler: 1
Gönderen: 2007-15-Haziran Saat 13:33 | Kayıtlı IP Alıntı medikal

iyi günler

ben uzun zamandir klasik gitar çalmaya çalisiyorum

1.belli ana akor kaliplarinin disina çikamiyorum çikmam için ilave akorlar birer birer hafizama girmesi lazim

2.solo çalarken asagilara fazla inemiyorum

3 solo çalismalarda arpejimsi süslemeleri nasil yaparim

4 ritimden diger rtime sarki arasinda nasi geçerim

simdiden çok tesekkür ederim

Yukarı Dön Göster medikal's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: medikal

Doomswar
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 82
Gönderen: 2007-19-Haziran Saat 15:09 | Kayıtlı IP Alıntı Doomswar

Arkadasim önclikle bu sorularindan gitara yeni baslamis oldugu sonucunu çikardim.Bunlarin hepini yapman için öncelikle sitemizde var olan parmak etüdlerini yapman gerek.Ayrica her zaman söylüyorum lütfen ritm ezberlemeye çalismayin.Solo atarken asagilara inemiyorum demissin bu çok normal.Tahminimce sen solo atarken gaza geliyorsun ve hizli bir sekilde asagilara inmeyi düsünüyorsun bunu yapman için önce yavas yavas asagilara in.Arica asagilara inerken kolunu hafif yukari kaldir dirsekten yukari yani.Gitar çalarken rahat ol eger bir yerde kasiliyorsan bilki orada bir hata yapiyorsundur umarim yardimci olabilmisimdir.

pardus
Moderatör Grubu
Moderatör Grubu
Simge

Ülke: Türkiye
Gönderilenler: 309
Gönderen: 2007-19-Haziran Saat 17:00 | Kayıtlı IP Alıntı pardus

Doomswar a katiliyorum

Doomswar
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 82
Gönderen: 2007-21-Haziran Saat 22:11 | Kayıtlı IP Alıntı Doomswar

saygilarimla pardus :)

shamrain
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 10
Gönderen: 2007-17-Temmuz Saat 14:16 | Kayıtlı IP Alıntı shamrain

Doomswar  oncelikle tebrik ediyorum forumlarda gitara yeni baslayan arkadaslara cok guzel yardimci oluyorsun.Bu konuda emek gosterdigin her halinden bellii..

Bu bolumde ozellikle katildigim sey senin de dedigin gibi RITIM EZBERLENMEZ!!bu tamamen kulakla ilgili bir sey..dinle-hisset-uygula bu kadar basit...sadece biraz zaman.Ayrica doomswar solo atarken yavas olunmasi gerktiginden bahsetms(yeniler için) buna da kesinlkle katiliyorum ki bircok unlu kisinin verdigi gitar dersi videolarini izliorsanz (Y.Malmsteen vb.) hepsi bunu vurguluyor..   Iyi calismalar

pardus
Moderatör Grubu
Moderatör Grubu
Simge

Gönderen: 2007-17-Temmuz Saat 19:24 | Kayıtlı IP Alıntı pardus

Solo olayinda ikinizede katilmiyorum.Solo parcanin ayni hiziyla calinmalidir.sebebine gelince insan oglunun belkide en kotu ozelligi aliskanliklaridir.sen eger 9/2 yi din    din din diye calarsan ve bunu 3-4 kze arka arkaya calarsan onu hizlandirman yada ritmini degistimen en az 1 haftani alir o yuzden sitede yeni gitara baslayan arkadaslara tavsiyem pacayi ritminde sololayin eger parmaklariniz yeterince hizli degilse daha slow parcalari calin.Ne bilim desperado yerine Beni burada arama anneyi calin baska birsey calin olmasa mektubunu calin yani tavsiye bitmez ama ilk basta siz siz olun yalnis birsey ogrenmeyin cunku yalnis bilmek hic bilmemekten daha kotudur...

shamrain
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderen: 2007-17-Temmuz Saat 21:38 | Kayıtlı IP Alıntı shamrain

: )) Pardus istersen yazdiklarimzi bir daha oku bir daha yaz yorumunu...biz gitar calmaya yeni baslayan birinden bahsediyoruz!Adamin parmaklari alisik degilse o sarki istedigi kadar 9/2 olsun ;) biz sadece yeni baslayan birinin hemen  hizli solo yapmasi beklenemez dimi?

pardus
Moderatör Grubu
Moderatör Grubu
Simge

Gönderen: 2007-18-Temmuz Saat 14:05 | Kayıtlı IP Alıntı pardus

Kod:
: )) Pardus istersen yazdiklarimzi bir daha oku bir daha yaz yorumunu...biz gitar calmaya yeni baslayan birinden bahsediyoruz!Adamin parmaklari alisik degilse o sarki istedigi kadar 9/2 olsun ;) biz sadece yeni baslayan birinin hemen  hizli solo yapmasi beklenemez dimi?

Aslinda ilk once sunu belirtiyim arkadasim ben sizin yazdiklarinizi gayet iyi anladim yeni baslayan kisi soloyu yavas calsin diyorsun BAk yalnissin ve burada kotu  bri savunma yapmisin.Yavas solo calinmaz !!!Ritim neyse odur eger yalnis ogrenirsen ilk basta duzeltme sansin azalir.Anliyabiliyo olmalisin bunun icin daha yavas ritimli sololar bulup onlar uzerinde calismalisin.(yeni baslaynlar)

uNaLiSt
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderen: 2007-24-Temmuz Saat 21:29 | Kayıtlı IP Alıntı uNaLiSt

cevaplar;

1- belli basli akorlarin disina çikman için o akorlarin olmadigi sarkilari çalmayi denemelisin. örnegin fikret kizilok`un sarkilarinda çok tatli akorlar var. birazdan asagiya eklicem.

2- asagilara inememe sorununu ilk defa duyuyorum açikçasi. biz soloya alt tellerden basladik. alt tellerde solo atabilmek için doomswar`in dedigi gibi dirsegini biraz yukari kaldirabilirsin. veya bas parmagini gitarin sapindan yukari çikarabilirsin. o da olmadi alt telde rahat solo atabilmek için isaret ve bas parmaginin arasini klavyeye yaklastirabilirsin ama bunu tavsiye etmem. yaparsan da geçici bi süre için yap. parmaklarin her zaman klavyeye dik olmali unutma.

3-solo çalismalarinda süsleme yapabilmek için hizli olmak gerekir. yeterli hiza ulastigini düsündügün zaman süsleme yapmaya baslayabilirsin. tabii senin düsünmenle olmaz, süsleme yapamiyorsan yeterli hiza ulasmamissin demektir. parmak egzersizlerine devam yani.

4-ritmden diger ritme sarki arasinda...   e bu çok kolay bi ritmi bitirirsin sonra diger ritme geçebilirsin.

ve bir kaç ipucu; bilegin kasildiginda elin sistiginde avucunun yan tarafina dogru kramplar girdginde sakin endiselenme. gitar çalma konusunda dogru yoldasin demektir.

ve yukarda söyledigim gibi Fikret Kizilok - Gidiyorsun - akorlari

Düzenleyen uNaLiSt 2007-24-Temmuz Saat 21:42

gkhan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
Gönderen: 2007-01-Agustos Saat 02:03 | Kayıtlı IP Alıntı gkhan

pardus ben de sana katilmiyorum. çünkü her müzigin bir desifre olayi vardir. ve en iyi müzisyenler bile yeni seyler ögrenirken ilimli davranir. hiç kimse ilk bakista parçayi kendi metronomuyla çalamaz. çalsa bile hatalarla dolu olacaktir. yavas baslayarak hizlandirmak bence en iyi yöntem. tabi sabir isteyen bir istir. gönül isterdiki emeklemden kosmayi hatta uçabilmeyi ögrenebilseydik. ama doganin kanunlari oldugu gibi müziginde kanunlari var...

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce Giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©1998-2006