Gitar-tr.com Reklam Vermek için Tıklayınız...

Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Laga Luga...
 Gitar-tr.com FORUM : Laga Luga...
Konu Konu: Dünyanin En hizlisi Yngwie Malmsteen Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Mesaj << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
Doomswar
Üye
Üye
Simge

Ülke: Turkiye
Aktif Durum: Pasif
Gönderilenler: 82
Gönderen: 2007-14-Haziran Saat 01:53 | Kayıtlı IP Alıntı Doomswar

Yngwie Malmsteen, müzigiyle inatçi, mükemmeliyetçi, basina buyruk bir müzisyen... Isveç dogumlu gitar ustasi günümüz müzik dünyasinda devrim diye nitelendirilebilecek islere imza atti. Rock tarihinde; parlak, yaratici bir kisilik ve basarili bir besteci olarak yerini aldi.
Yngwie Malmsteen, ilk gitarini bes yasindayken eline aldi. Fakat 1970 yilinda televizyonda Jimi Hendrix' i gördügünde kariyeri hakkinda karara vardi. Kendisi her zaman, "Bu bir devrimdi, ben aslinda Jimi Hendrix'in öldügü gün gitara basladim" der. Gençliginde bir çok eski enstrümanla tanistigi, müzik aleti tamiri yapan bir dükkanda çalisti. Teknigini ve saplantisal mükemmelligini genç yaslarda ögrendi. Kiz kardeslerinin plak koleksiyonundan
dinledigi albümleri notasi notasina çalisti. Çocuk denecek yastayken müzik aletlerine olan yatkinligi, kabiliyeti yerelgruplarla arasinda bir sinir çizdi. Daha sonra Steeler'a katilmak için Amerika'ya tasindi. Ayni adli albümünü 1983'de yayinladi.

Bach, Vivaldi ve Paganini gibi klasik müzik bestecilerinden etkilenen Malmsteen'in inanilmaz stili elestirmenleri hayrete düsürdü. Sonrasinda yaptigi her sey gitar teknigindeki standartlari degistirdi. Solo kariyerine baslamadan önce Alcatrazz adli grupla beraber 1983 yilinda 'No Parole for Rock'N'Roll' ve 'Live Sentence' adli albümleri çikartti. 1984'de ilk solo albümü 'Rising Force' ve 1985'de 'Marching Out' yayinlandi.

Bunlari hemen 1987 yilinda 'Trilogy' izledi. Kötü bir trafik kazasindan sonra uzun bir rehabilitasyon dönemi geçiren Yngwie, 1988'de kariyerinin o güne kadar ki en basarili albümü sayilan 'Odyssey'i yayinladi. 1989'da uluslararasi ününü arttiran 'Trial by Fire'i Leningrad'da kaydetti.1990 yilinda yayinlanan 'Eclipse' albümüyle Circus elestirmenlerinden çok olumlu degerlendirmeler aldi.

1992'de Japonya listelerinde bir numara olan ilk albümü 'Fire and Ice'i yayinladi. Yngwie, 1993'de bazi önemli kisisel degisikliler yapti ve bunun sonucu olarak 1994'de yepyeni bir tarz ile 'The Seventh Sign' çikti.

1995'de 'Magnum Opus' ile üstün enstrümantal parçalarin yaninda oldukça sert parçalarin ve duygu yüklü rock türkülerinin bulundugu, essiz bir çesitlilik örnegine imza atti. Bu albümle listelerin zirvesine çikti ve Japonya'da platin plak alarak basarilarina yenilerini ekledi. Yngwie Malmsteen, yetisirken onu çok etkileyen gruplarin en sevdigi parçalarini yorumladigi albümü 'Inspirations'i yayinladi. Bu albüm Deep Purple, Jimi Hendrix, Rush ve Kansas gibi daha bir çok ismin parçalarini içeriyordu.

Albüm için pek çok ünlü sanatçiyi davet etti. Nitekim, bu albümde John Lynn Turner, Mark Boals gibi isimler Yngwie'ye yardim ettiler. Albümde sarki seçimlerinin iyi olmasinin yaninda, eski Rising Force elemanlari Jens Johansson, Anders Johansson, David Rosenthal, Mats Olausson'un müthis performansi albüme bir ayricalik katti. Malmsteen' in albüm hakkindaki yorumu; 'Ben gitar çalmayi bu parçalarla ögrendim. Onlar benim sarki yazma ve çalma stilim üzerinde büyük katkida bulundular. Umarim onlardan hoslanirsiniz, sizin de hayatiniza ve stilinize katkida bulunurlar' seklinde oldu.

Sonraki stüdyo albümü 'Facing the Animal' dünya çapinda takdir edilen Malmsteen çalismalarindan biri oldu. Albümde, yeni vokalistleri Mats Leven, basta Barry Dunaway, klavyede Mats Olausson ve davulda aci kayip Cozy Powell yer aliyordu. Bu kadro Malmsteen'in melodik hard-rock stilini çok basarili bir sekilde yorumladi. Malmsteen' in en büyük hayali hem rock dinleyicileri, hem de klasik müzik dinleyicileri tarafindan begenilecek bir albüm kaydetmekti.

Geçtigimiz yil yogun programina ragmen 'Concerto For Electric Guitar and Orchestra' albümü Çek Filarmoni Orkestrasi yardimiyla hazirlandi ve piyasaya sürüldü. Ilk asamada sadece Japonya' da piyasaya sürülenalbüm, 19 Temmuz 1999'da Dream Catcher adli plak sirketinden Avrupa da yayinlandi. Bu albüm iki farkli formatta yayinlandi. Sinirli adetlerde, rock fanlari ve klasik müzik dinleyicileri için farkli kapak tasarimlari kullanildi. Takip eden albüm 'Alchemy' 25 Ekim 1999'da yine Dream Catcher etiketiyle yayinlandi.

Bu albümde Yngwie eski Rising Force elemanlariyla köklere dönüs yapti. Albümün kayitlari ve prodüksiyonunu, kendisi Miami'deki stüdyosunda yapti. Albümde vokallerde Mark Boals, klavyede Mats Olausson, bassda Barry Dunaway ve davullarda John Macaluso eslik etti. Ayni kadro ile 2000 yilinda bir Avrupa turnesine çikti.

2000 yili baslarinda 'The best of 1990-1999' yayinlandi. Bu albümde en iyi Malmsteen parçalarinin yaninda efsane topluluk ABBA' nin 'Gimme Gimme Gimme' adli klasik parçasinin da bir yorumu bulunuyordu. 2000 yili yazinda 'War To End All Wars' adli yeni albümünü kaydetti ve Dream Catcher tarafindan 4 Aralik 2000 tarihinde yayinlandi.

Albümde heyecan verici 13 hard rock parçasinin yani sira bir tane de reggae sarki 'Black Sheep Of The Family' bulunmakta...

Yngwie Malmsteen' in kariyerinde; 14 altin plak, 6 platin plak ve dünyanin dört bir yanindaki gitar dergilerinden aldigi 50'den fazla ödülü bulunuyor.

Bir Kaç Videosunu Buldum Izlemek Istersiniz diye düsündüm bu alinti degil :D
http://www.youtube.com/watch?v=iPtLcfkrPIE

Bu çok güzel icon_rolleyes
http://www.youtube.com/watch?v=vTEYD1u8G4Y

Bu Videoda Ne kadar Hizli Olduu Anlasiliyor :O
http://www.youtube.com/watch?v=c7RNPryFZ-4

Çok sevdigim bir beste olan Far Beyond The Sun eslik eden kim dersiniz? :)
http://www.youtube.com/watch?v=9cVIOuvDUGE

Bu çocugu mutlaka izleyin 22 milyon kisi izlemis
http://www.youtube.com/watch?v=QjA5faZF1A8

pardus
Moderatör Grubu
Moderatör Grubu
Simge

Ülke: Türkiye
Gönderilenler: 309
Gönderen: 2007-14-Haziran Saat 02:41 | Kayıtlı IP Alıntı pardus

Arkasim çook güzel olmusellerine saglik

Doomswar
Üye
Üye
Simge

Ülke: Turkiye
Gönderilenler: 82
Gönderen: 2007-14-Haziran Saat 14:30 | Kayıtlı IP Alıntı Doomswar

rica ederim Gitarislerle ilgili arastirmalarim devam edecek :)

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce Giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©1998-2006